• Kayıt
Hoşgeldiniz, üye olmadan da soru sorabilir,cevap yazabilirsiniz!

1,064 soru

644 cevap

92 yorum

168 kullanıcı

Son peygambere inanmayan Müslüman olabilir mi?

+1 oy
Merhaba arkadaşlar. Geçen günlerde arkadaş ortamında bir tartışma geçti. Arkadaşlardan biri, son peygamber olarak halifelerden birini tanıdığını ifade etti. Benim bildiğim kadarıyla son peygamber olarak Hz. Muhammed sav. dışında başka birini peygamber olarak kabul etmek, kişiyi dinden çıkarır.

Son peygambere inanmayan ya da başka biri olarak kabul eden kişi, Müslüman olabilir mi? Benim söylediğim şeyde herhangi bir yanlışlık var mı merak ediyorum.
13, Şubat, 13 İslam kategorisinde Tuğrul Kaya tarafından soruldu

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
İstenmeyen Reklam Koruması:
Lütfen soruyu küçük harflerle yanıtlayınız.
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 oy

Son peygamberi tanımayan Müslüman olabilir mi?

Merhabalar. Sizin arkadaşınıza söylediğiniz sözlerin tamamı doğrudur. Çünkü son peygamber Hz. Muhammed olup, ona inanmak hem imanın hem de İslam'ın şartıdır. İslam'ın ilk şartı olan kelime-i şehadetin Türkçe anlamında Allah'ın varlığına ve birliğine inandığımızı ve aynı zamanda Hz. Muhammed'in onun kulu ve elçisi olduğunu dilimiz ve kalbimizle tasdik etmemiz gerekir.

Yani Hz. Muhammed'in Allah'ın kulu ve son elçisi olduğuna iman etmemiş bir kişi, İslam'ın ilk şartı olan kelime-i şehadeti yerine getirmemiş demektir. Şayet kişi Hz. Muhammed'in peygamber olduğunu da inkar ediyorsa, yine dinden çıkmış olacaktır. Hz. Adem ile Hz. Muhammed arasında gelmiş geçmiş tüm peygamberlere iman edilmesi de, imanın şartlarından biridir.

Hz. Muhammed'in son peygamber olduğuna iman etmek İslam'ın şartı iken, Allah'ın göndermiş olduğu tüm peygamberlere iman etmek ise, imanın şartlarından biridir. Yani herhangi bir peygamberi inkar etmek, inkar eden kişiyi küfre düşürecektir.

13, Şubat, 13 Master Uzman (30,690 puan) tarafından cevaplandı
13, Şubat, 13 Master tarafından düzenlendi
...