• Kayıt
Hoşgeldiniz, üye olmadan da soru sorabilir,cevap yazabilirsiniz!

1,064 soru

644 cevap

92 yorum

168 kullanıcı

Sınav stresini nasıl yenebilirim aşırı stres oluyorumm

+1 oy
Selam dostlar. Sınavlara girerken aşırı stresli oluyorum bundan nasıl kurtulabilirim? Hangi sınav olursa olsun eğitimimi etkilemeyecek sınavlarda bile stresli oluyorum ve doğal olarak sonuçları da çok etkiliyor. Sınavdan önce çok net bildiğim konularda testlerde bile şaşırdığım oluyor lütfen yardım edin
10, Şubat, 10 Eğitim kategorisinde Derya Özmen tarafından soruldu

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
İstenmeyen Reklam Koruması:
Lütfen soruyu küçük harflerle yanıtlayınız.
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 oy

Sınav stresini yenmenin yolları

Öncelikle soru sormak için web sitemizi tercih ettiğiniz için, teşekkür ederiz. Maalesef ki sınav stresi neredeyse tüm öğrencilerin eğitim hayatları boyunca sıklıkla karşılaştıkları sorunların başında gelmektedir. Bu sorunu sebebiyle sizin de söylediğiniz gibi birçok öğrenci, stresten kaynaklı olarak bildiği birçok şeyi unutabilmektedir.

Sınav stresini yenmenin yolları arasında yer alan farklı hususlara dikkat ederek, daha başarılı bir sınav süreci geçirebilirsiniz. Daha az stresle sınav yapmak ya da stres sebebiyle bildiklerinizi unutmamak için, şunlara dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

Çalışmalarınızı son günlere bırakmayın

Sınav için hazırlıklarını son günlere bırakan kişiler, sınav günü ve saati yaklaştıkça daha gergin olmaktadır. Bu nedenle sınava hazırlanırken bunu son günlere bırakmak yerine çok önceden çalışmak, bu nedenlerle ortaya çıkacak stresi engelleyecektir.

Böylelikle zaman konusunda kaygı yaşamadan sınava girmek, başarı oranları için ayrı fayda ve hazırlık aşamasında ideal koşulların sağlanması için, işinizi son güne bırakmayın.

Su ve şeker bulundurun

Birçok insan anlık stres ve heyecanlı yenmek için su ve şeker kullanmaktadır. Özelliklere sınav stresi için yanınızda su ve şeker bulundurmak, faydalı olacaktır.

Çıkarken duş alabilirsiniz

Sınava gitmek üzere evden çıkmadan önce, duş almakta sınav stresini yenmek için faydalı yöntemler arasındadır. Nefes kontrolü yapmak, sınava yetişmek için evden erken çıkmak ve benzer yöntemlerle sınav stresini önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Nefes Egzersizleri yapın

Sınav başlamadan önce bir süre nefes egzersizi yapmanız, stresi azaltmak için faydalı olacaktır.

13, Şubat, 13 Master Uzman (30,690 puan) tarafından cevaplandı
...