• Kayıt
Hoşgeldiniz, üye olmadan da soru sorabilir,cevap yazabilirsiniz!

1,064 soru

644 cevap

92 yorum

168 kullanıcı

Kanserli hücre nedir? Nasıl oluşur?

+1 oy
Merhaba. Az çok kanserin ne olduğunu biliyoruz ancak tam olarak kanserli hücre nedir ve nasıl oluşur? Kanserli hücre oluşumunun nasıl gerçekleştiği hakkında bilgi arıyorum. Vereceğiniz değerli cevaplar için teşekkürlerimi şimdiden sunarım.
10, Şubat, 10 Sağlık kategorisinde Seyfullah Özden tarafından soruldu

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
İstenmeyen Reklam Koruması:
Lütfen soruyu küçük harflerle yanıtlayınız.
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 oy

Kanserli Hücre Nasıl Oluşur? Sorusunun Cevabı

Kanserli hücrenin ne olduğuna cevap verirken, kanserin nasıl oluştuğu hakkında bilgi vermek daha anlaşılır olacaktır. Vücudun en küçük yapı taşlarından biri olan hücreler, bölünerek çoğalma kabiliyetine sahiptirler. Vücudun ihtiyaç duyması halinde hücreler bölünüp çoğalarak, bu ihtiyacı giderirler.

Görevini tamamlayan hücreler ise, ölmektedir. Görevini tamamlayan hücrelerin ölmeyip bölünerek çoğalmaya devam etmesi, kanserin oluşmasına sebep olur. Örneğin akciğer üzerinde hücrelerin bilinçsizce bölünüp çoğalması, akciğer kanserini oluşturan sebeplerin başında gelir. Kanserli hücre diye tabir edebileceğimiz hücre tipide, bu şekildedir.

Kanser nedenleri

Kanserli hücrelerden bahsetmişken, bu hücrelerin oluşumuna etki eden faktörler hakkında da bilgi verelim.

  • Aşırı sigara ve alkol tüketimi, kanserin temel nedenleri arasında görülmektedir. Özellikle sigara tiryakilerinin de gırtlak, akciğer, dudak ve genel kanser türlerinin görülme ihtimali çok daha yüksektir.
  • Sağlıksız beslenmek, yine kanser nedenleri arasında yer alır. Sağlıklı beslenmekten uzak kişilerde en fazla görülen kanser türü, mide ve bağırsak kanseridir.
  • Hava kirliliği ve kirli havaya uzun süre maruz kalmak, havada yüksek kimyasal karışımının olması ve bu havayı solumak da, kanser nedenleri arasındadır.
  • Ailesinde geçmişte kanser hikayesi bulunan kişilerin, kansere yakalanma ihtimalleri ailesinde kanser görülmeyen kişilere göre daha fazla olmaktadır.

Kanserden korunmak için sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklar terk edilmeli, mümkün olduğunca sağlıklı beslenmeye gayret edilmelidir.

13, Şubat, 13 Master Uzman (30,690 puan) tarafından cevaplandı
...