• Kayıt
Hoşgeldiniz, üye olmadan da soru sorabilir,cevap yazabilirsiniz!

1,064 soru

644 cevap

92 yorum

168 kullanıcı

Bilişim korsanlarında korunmanın yolları nelerdir?

0 oy
Merhaba.

İnternet üzerinde bilişim korsanlarından korunmanın yolları hakkında bilgiler arıyorum. Zaman zaman internet üzerinden alışveriş yaptığım için, kendimi daha fazla koruma altına almak istiyorum. Neler yapmam ve nelere dikkat etmem gerekiyor?
9, Şubat, 9 İnternet kategorisinde bilişim korsanlarından korunma, kimlik a tarafından soruldu

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
İstenmeyen Reklam Koruması:
Lütfen soruyu küçük harflerle yanıtlayınız.
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 oy

Bilişim Korsanlarından Korunma Yöntemleri

Bilindiği üzere internet üzerinde kullanıcıların kimlik ve banka bilgilerini çeşitli nedenlerle ele geçirmek isteyen art niyetli kişilere, bilişim korsanları ismi verilmektedir. Hacker olarak da adlandırılan bu kişiler, banka ve kimlik bilgileri dışında şifre içeren farklı bilgilere ulaşma amacı taşırlar.

Bilişim korsanlarının saldırılarına maruz kalmamak ya da saldırılardan daha az zararla kurtulmak için, yapılabilecek bazen şeyler bulunmaktadır. Alınacak güvenlik önlemleri sayesinde, bilgilerinizi daha korunaklı hale getirebilirsiniz.

Bilişim korsanlarından korunmanın yöntemleri şunlardır.

  • Kullanmış olduğunuz bilgisayarda, kesinlikle antivirüs programı olmasına dikkat edin. Bu amaçla kullanabileceğiniz ücretli ve ücretsiz birçok antivirüs programı bulunmaktadır. İmkanınıza göre tamamen lisanslı antivirüs programı satın alarak kullanabilir ya da ücretsiz kullanım imkanı bulunan programlardan yararlanabilirsiniz.
  • Ziyaret edeceğiniz web sitesinin, saldırı amacıyla düzenlenmiş bir web sitesi olmadığına kanaat getirmek faydalı olacaktır. Bu nedenle şüphe uyandırıcı herhangi bir durumda, çok daha dikkatli olunması faydalı olacaktır.
  • Park ve internet kafeler gibi umuma açık yerlerde internet üzerinden, fazla bilgi paylaşmamaya dikkat edin. Bunlar gibi açık alan bağlantılarında alışveriş yapmamaya, banka hesabınıza girmemeye ve gerek olmadıkça şifreli hiçbir işlem yapmamaya özen gösterin.
13, Şubat, 13 Master Uzman (30,690 puan) tarafından cevaplandı
...