• Kayıt
Hoşgeldiniz, üye olmadan da soru sorabilir,cevap yazabilirsiniz!

1,064 soru

644 cevap

92 yorum

168 kullanıcı

Çocuklarda beslenme nasıl olmalıdır?

+1 oy
Selamlar. 1 ve 3 yaşlarında iki çocuğum var. Çocuklarda beslenme nasıl olmalıdır? Neler yedirilmeli, nelerden uzak durulmalıdır. Elbette ki bir anne olarak fazlaca bilgim var. Ancak ek bilgiler arayışındayım. Şimdiden cevap verecek arkadaşlara teşekkür ederim.
9, Şubat, 9 Çocuk kategorisinde Hülya Kayısı tarafından soruldu

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
İstenmeyen Reklam Koruması:
Lütfen soruyu küçük harflerle yanıtlayınız.
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 oy

Çocuklarda Beslenme Nasıl Olmalı?

Çocukların gelişimi ve sağlıklı bir yapıya sahip olmaları için, beslenme oldukça önemlidir. 1 ile 6 yaş arasındaki çocukların beslenmesi, bu sürecin gelişim süreci olması sebebiyle ayrı bir önem taşımaktadır.

Çocukluk döneminde fazla yemek yedirmek yerine, normal ancak doğru şekilde beslenmelerini sağlamak daha önemlidir. Ayrıca bu süreç çocukların sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanması için de önemli bir süreçtir. Yani bir yandan onları sağlıklı beslerken, bir yandan da sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmamız gerekir.

1-6 yaş arasında çocuk beslenmesi nasıl olmalı?

Büyüme hızının en yüksek olduğu bu dönemde, süt ve süt ürünleri başta olmak üzere, çocuğun protein, mineral ve vitaminler ile doğru bir şekilde beslenmesi gerekir. Böylelikle kas gelişimi sağlanırken, diş ve kemik gelişimi de bu besinlerle desteklenmelidir.

Çocuk anne sütünü bırakana kadar, mümkün mertebe anne sütüyle beslenmesi çocuğun gelecek hayatında çok daha sağlıklı olmasını sağlar. Anne sütü fiziksel gelişiminin yanı sıra, zihinsel gelişim içinde oldukça önemlidir.

Yemek Yeme Alışkanlıkları Kazandırılmalıdır

Çocuğun kendi başına yemek yeme alışkanlığı kazanması, sofra adabını öğrenmesinin yanında sağlıklı beslenme kurallarını da öğrenmesi açısından önemlidir.

1 yaşından sonra çocuklar mama sandalyesinde, aile ile birlikte masa etrafında yemek yiyerek, bu ortama alıştırılır. 2 yaşını geçen çocuklar da, sofrada ailenin yediği tüm yemekleri yiyebilir. Burada kararında yemek yemeleri ve doğru besinleri tüketmeleri önemlidir. Asitli ve sağlıksız yiyecek içeceklerden uzak durarak, sağlıklı bir beslenmenin sağlanması gerekir.

13, Şubat, 13 Master Uzman (30,690 puan) tarafından cevaplandı
13, Şubat, 13 Master tarafından düzenlendi
...