• Kayıt
Hoşgeldiniz, üye olmadan da soru sorabilir,cevap yazabilirsiniz!

1,064 soru

644 cevap

92 yorum

168 kullanıcı

Cemaatle farza geç yetiştim ne yapmalıyım?

0 oy
Merhaba arkadaşlar. Namaza yeni başladım. Dini bilgim olsa da, çok detaylı değil. Camiye ikindi namazı için gittim. Sünnetini geç başlayıp diğerlerinden geç kıldım. Farzına yetiştiğimde ise imam farz namazının 2. rekatına ruküya kalkmıştı. Bu durumda bende gittim doğrudan imama uydum bana göre bir rekat eksik kılmış oldum. İmama uyma mantığıyla hareket ettim ama sanki yanlış yaptım gibi. Böyle durumlarda ne yapmam gerekir? Farz namazının imamla bir rekatı eksik kılınırsa olur mu?
9, Şubat, 9 İslam kategorisinde Bünyamin Haymanalı tarafından soruldu

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
İstenmeyen Reklam Koruması:
Lütfen soruyu küçük harflerle yanıtlayınız.
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 oy

Farz namazına geç yetişenin durumu hakkında bilgiler

Merhaba. Camide cemaatle namaz kılmak isteyip de farz namazına geç yetiştirilmesi gibi durumlarda birçoğumuz, ne yapacağımızı şaşırırız. İslam dininin kolaylıklar dini olmasını, böyle durumlarda da net olarak görnekteyiz. Şayet sünneti kılıp farz namazına yetişmek mümkün değilse, sünnet kılınmadan doğrudan safa dahil olarak, tekbir getirip elleri bağladıktan sonra cemaatin bulunduğu konuma ulaşmak gerekir.

Örneğin siz farz namazına başlamak için cemaate uyuduğunuzda cemaat secdede ise, sizde tekbir getirip namaza durduktan sonra doğrudan secdeye gidebilirsiniz. Sonrasında ise farz namazının tamamını imama uyarak cemaatle birlikte kılabilirsiniz.

Cemaat selam vermek için sağa döndüğünde, siz doğrudan rükûa kalkarak eksik rekatı kılmak için namaza tek başınıza devam etmeniz gerekir. Yani namaza yetiştiğiniz yerden başlayıp imam selam verdiğinde siz namazı bozmadan kalkarak eksik rekatları tamamlamalısınız.

Bu şekilde yaparak kıldığınız farz namazı, yine cemaatle kılınmış sayılmaktadır. Farz namazı kılındıktan sonra namazın kılmadığımız ilk sünnetleri varsa, farzdan sonraki sünnetleri kıldıktan sonra o rekat kadar nafile namaz kılmak yerinde olacaktır.

Cemaatle namaz kılmanın fazileti

Peygamber efendimiz sav. Cemaatle namaz kılmanın önemini her fırsatta dile getirmiştir. Duaların kabul olması, cemaatin rahmetinden faydalanmak ve kılınan namazın sevabına daha fazla ermek için, cemaat halinde namaz kılınması tavsiye edilmiştir.

13, Şubat, 13 Master Uzman (30,690 puan) tarafından cevaplandı
...