• Kayıt
Hoşgeldiniz, üye olmadan da soru sorabilir,cevap yazabilirsiniz!

1,013 soru

628 cevap

92 yorum

162 kullanıcı

KKTC Türkiye ile Statüsü nedir?

+1 oy
Merhabalar. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye'ye hangi statüyle bağlıdır? Cumhurbaşkanları Hatay gibi bizide yutacaklar dedi o yüzden merak etmeye başladım. Cevaplar için teşekkür ederim şimdiden.
8, Şubat, 8 Nedir kategorisinde Bilal Kaplan tarafından soruldu

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
İstenmeyen Reklam Koruması:
Lütfen soruyu küçük harflerle yanıtlayınız.
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 oy

KKTC ile Türkiye statüsü hakkında bilgiler

Merhaba değerli takipçimiz. Yavru vatan olarak adlandırdığımız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye arasındaki özel statü, Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne garantör olması kapsamında değerlendirilir. Tıpkı güney Kıbrıs Rum Kesimi için İngiltere ve Yunanistan'ın garantör olduğu gibi, Türkiye'de yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin garantörü konumundadır.

Bu garantörlük ekonomik anlamda olduğu gibi, siyasi anlamda da olmaktadır. Yani Türkiye Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin her anlamda garantörü konumundadır. Kıbrıs'ın herhangi bir savaşa girmesi durumunda, Türkiye bu savaşın net bir şekilde tarafı olacaktır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki memur maaşlarının bazı dönemlerde ödenmesi, buraya farklı nedenlerle kaynak aktarılması gibi sağladığımız faydalar, KKTC için garantör olmamızdan kaynaklanmaktadır.

1974 Kıbrıs Barış Harekâtı

Bilindiği gibi Yunanistan'ın 1974 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne işgali gerçekleşmiş ve bu işlerle birlikte Türkiye harekete geçerek, Kıbrıs barış Harekâtını başlatmıştı. Bu harekâtla Kıbrıs Türklerini çoluk çocuk demeden katleden Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi, Türklerin bulunduğu bölgeden temizlenmiş ve Kıbrıs'ın kurtuluşu ilan edilmişti. Bu süreçten sonra Türkiye Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin garantörü olarak tanınmış, İngiltere ve Yunanistan'da güney Kıbrıs Rum Kesiminin garantörü olmuştur.

13, Şubat, 13 Master Uzman (30,090 puan) tarafından cevaplandı
...