• Kayıt
Hoşgeldiniz, üye olmadan da soru sorabilir,cevap yazabilirsiniz!

1,063 soru

644 cevap

92 yorum

167 kullanıcı

Dinden Çıkan Kişi Tekrar Dine Girebilirmi ?

0 oy

Defalarca dinden çıkan kişi tekrar iman etse kabul olurmu ?
S.A arkadaşlar öncelikle ben ilkokuldan beri bir şüpheyle yaşıyorum Müslüman olmak istedikçe aklıma türlü türlü sorular geliyor (cevaplarını bildiğim) ve şüpheyle beraber her gece (nerdeyse 8 yıldır her gün) yatmadan kendimi İslam'a inandırıp Kelime-i Şehadet getiriyorum. Getirdikten sonra tekrar şüphe ettiğim içinde imandan çıkmış olduğum için bu ayet ve sure beni işaret ediyor gibi. Bugün Hac 22/11 ve Nisa 137 gördüm. Hac22/11 :İnsanlardan (öyle) kimseler vardır ki, Allah'a az (gönülsüz) ibadet eder. Ona bir hayır isabet etse onunla tatmin olur. Ve bir fitne isabet etse yüz geri döner. (Onlar), dünyada ve ahirette hüsrandadır. İşte o, apaçık hüsrandır. VE Nisa 137: "İman edip sonra inkâr eden, sonra iman edip tekrar inkâr eden, sonra da inkârlarında ileri gidenleri Allah ne bağışlayacak, ne de doğru yola eriştirecektir."

Ayet ve Sureyi gördüm. İçimde çok kötü bir his ve sanki hiç Müslüman olamayacak ve ebedi cehennemde kalacağım hissi uyandı. Sorum şu:
1.Benim kalbim mühürlendiği içinmi islamı kabul edemiyorum ?
2.Artık istesemde Allah benim tevbemi ve imanımı kabul etmezmi ? (çünkü 8 yıl kadar hergün kaç kere dinden çıkıp girdiğim için)
3.İçimdeki şüpheler gitse bile kalbim artık imanımı kabul etmezmi? (mühürlendiği için)4.Tevbe Etmeye Çalıssam dahi pişmanlık duyamıyorum çünkü yine şüphe duyacağımı biliyorum ama içime inanılmaz sıkıntı ve içimde daralma oluyor.Birdaha tevbe edemiyecekmiyim ben ?

LÜTFEN CEVAP VERİN HOCAM İÇİM İÇİMİ KEMİRİYOR !!!

14, Mayıs, 2018 İslam kategorisinde FarukSahin (120 puan) tarafından soruldu

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
İstenmeyen Reklam Koruması:
Lütfen soruyu küçük harflerle yanıtlayınız.
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

4 Cevaplar

0 oy
Allah bu kadar imansızlıktan korkan ve iman için çabalayan bir insanın mı tevbesini kabul eder yoksa dünyanın aptal oyunlarına dalmış tevbe asla umurlarında olmayan imanla alakası olmayan birinin mi? Allah adildir. Bilemediklerimiz olabilir tabiki bu asla bilemeyeceğimiz anlamına gelmez bilemediğimiz bir konuda şüphelenmek yerine araştırmalıyız sormalıyız. Biz kendimiz bilemedik diye o sorunun cevabı yok olmaz ki bunu gerçekten öğrenmek için detaylı bir şekilde araştırdıktan sonra karar verebiliriz. Eğer detaylı ve hakkın tarafını gözeterek araştırdıktan sonra gerçekten %100 cevap olumsuzsa ama gerçekten %100 yanlış olduğu belli olacaksa kenimizi kandırmamamız gerektiğini bilmelisin. Şüphelendiğin şeyler belki temelinin çürük olmasından da kaynaklanabilir. Her şeye en baştan başlamalısın haklının tarafını gözeterek sonuca vara vara aşama aşama yapmalısın bunu. Yanlış şeye körü körüne inanmak aslında inanmamaktır. Gerçeğe inanmak ve bunun tarafında olmak ise bağnazlık değildir zaten. Yaratıcı var mı? yok mu? bunun kesin bir kararını ver. Yaratıcı olmadan var olabileceğinin ne kadar mantıksız olduğunu ki bunlar kendi kendine tesadüfü, sebepler tesadüfü ve tabiat tesadüfü dür. Bunu iddia etmek;

Bir trafik polisinin durdurduğu arabanın bagajında ceset bulması ve araç sahibine neden ceset var sorusuna şöyle cevap vermesi kadar saçma bu kadar araba içinden benim arabamda ceset çıkma olasılığı hiç yok mu? Yine de trafik polisi o ceseti kimin koyduğunu öğrenmek isteyecekti.

Yaratıcı varsa bir olmak zorunda iki yaratıcının ne kadar saçma olduğunu çocuklar bile biliyor; Çünkü onun yapmak istediğine diğeri karşı çıkabilecekti ve ikiside aciz olmuş olacaktı ve yaratıcı aciz olamaz.

İslam işte Allahın birliğini, tevhidi tam anlamıyla savunan tek inanç (din) sistemi. Tanrı yoktur Allah vardır. Tanrı diğer dinlerin yaratıcı olarak düşündüğü şeydir ve diğer dinlerde tanrı değildir zaten tanrılardır gerçeği, tanrılar olamaz. Ne konu hakkında şüphelendiğini tam bilmediğim için özet olarak açıklamaya çalıştım.

Cevap 1: Allah, gerçeği bildiği halde kibirlenerek gerçeği kabul etmeyenlerin kalbini mühürlemiştir. Aslında kalbini mühürleyen kişinin kendisidir o bunu istediği için mühürlenmiştir son nefesini verene kadar o mührü sökebilme yetkisi de vardır. Kibir tüm yanlışların kaynağıdır. Kibirli olup olmama özgürlüğünü Allah vermiştir. Karnında işkembe taşıyan bir insan neden kibirlenir? Gerçekten Allah kişinin kalbini ondan bağımsız şekilde mühürleyecek kadar merhametsiz değildir. Mühürlemiş olsa Allah onu imtihana tabi tutmamış olurdu çünkü Allah adildir.

Cevap 2: Dediğim gibi ölene kadar tevbe edebilirsin bu yetki verilmiştir Allah tarafından insana. Allah tevvabtır. Son nefeste imanlı gidip gitmemek önemli olan bu nasıl yaşarsan öyle ölürsün gerçeği arayarak yaşayan bulur gerçeği. Gerçeği bulmaya ömrü yetmeyen ise gerçeği aradığı için ya gerçeği bulmuş sayılır ya da  Allah adildir herkesin değerlendirilmesi farklı farklıdır. Herkesin imtihanına göre sorular kolay veya zor olacak.Tevbesi olmayan tek günah intihar etmektir bu arada. Tevbe kapısı sadece güneş batıdan doğunca ve ölünce kapanır.

Cevap 3:Eğer kibirliysen gerçeğe yüz çevirirsen iman olmaz zaten. Şüpheler gittikten sonra kibirli değilsen neden imanın olmasın. Allah kibirlilerin kalbini kibirli olmalarından dolayı mühürlemiştir ölene kadarda bu mühürü çözebilme yetkisini de vermiştir. Allaha emanet ol.
4, Şubat, 2019 İhtiyar tarafından cevaplandı
0 oy
selâmunaleyküm kardeşim .Sen kimsin ki .. hacmin nedir senin ki Allah'ın rahmetini geçebileceksin sorarım sana. Kimsin sen ? Allah diyoruz Allah!! Sonsuz rahmet sahibi Allah..Rahman olan, Azim olan , Ğafur olan,Gaffar olan Allah ..Seytan seni oyalıyor vesveselerle , sen günah işlemiş olsan bile unutma sakın unutma ki ALLAH'IN RAHMETI SENIN GÜNAHINDAN BÜYÜKTÜR ...
9, Mart, 2019 misafir tarafından cevaplandı
0 oy

Allah şirk koşulmasını(yani ortak koşulmasını, alt ilahlar edinilmesini) affetmeyeceğini bunu dışındaki tüm günahları affedebileceğini söylemektedir.Ayetleri okumuşsunuz bu kur'an ile haşır neşir olduğunuz izlenimini verdi. Kur'an'ı türkçe çevilerinden 7 kez hatim edin (çeviriler arası itilaf olduğu için bence çeşitli çevirlerden karşılaştırmalı gidin.Çünkü bazı çeviriler hatalı ve insanı şüpheye düşürüyor). Bu sayede kafanızdaki soru işaretlerinin dağılacağını düşünüyorum. Kaldı ki Allah beyyine (şüphesiz kanıt) üzerine yaşanması istediğini söylemekte;

enfal 42. O vakit siz, vadinin beri yamacında idiniz, onlarsa öte yamacında idiler. Kervan sizden daha aşağıda idi. Sözleşmiş olsaydınız buluşma yer ve saatinde ayrılığa düşerdiniz. Ama Allah, olması kararlaştırılan işi yerine getirmek istiyordu. Ta ki, ölen beyyine üzerine ölsün, yaşayan da beyyine üzerine yaşasın. Allah elbette ki çok iyi işitir, çok iyi bilir.

 Allah yardımcınız olsun, size de şüphesiz iman nasip etsin.

13, Haziran, 2019 oki (300 puan) tarafından cevaplandı
0 oy
Selamunaleykum kardeşim. Öncelikle Rabbim yar ve yardımcın olsun . Gelelim asıl konuya. Rabbim nasip etmiş Kuranı eline almayı ne mutlu ki ayetlerle örnek verebiliyorsun. Geriye sadece büyük bir teslimiyetle iman etmek kalıyor. Bakara Suresi2/217 de Dinden dönen mürtedlerin amellerinin boşa gittiği ve ebedi olarak cehennemde kalacağı yazıyor. Rahiplerden papazlara bütün dünya hızla Islamiyete dönerken aman sakın hem dünyanı hem ahiretini yakma. Çoğu bilim adamının ömrü Kuranı yalanlamak adına yıllarca Araştırma yapmakla geçti. Sonun da kendileri müslüman oldular. Bütün dinler Hak. Allahtan geldi. Yalnız insan eliyle kitapları değişti ve asimile oldular. Değişmeyen tek din İslam. Birde kainatı, bütün canlı ve cansız varlıklarla yaratıp donatan Allah. Kendine evlat edinir mi?. O eşi benzeri yoktur. Doğmaz doğurmaz. Yemez içmez. Evlat edinicek olsa Bir tek evlat mı edinirdi? Zaten hepimiz kullarıyız. Buna ihtiyacı mı var? Yine diğer dinler de akla mantığa sığmayan çok şey var. Mesela Musa peygamber Firavundan kaçarken kızıldenizi asasıyla yarıp geçiyor Allahın izniyle. Firavun boğuluyor orada. Allah ibret olarak cesedini saklıyor firavunun biz insanlar ders alalım diye. Ona rağmen israiloğulları kendilerine bukadar çok mucizeyle gelen bir peygambere inen kitabı değiştirdiler. Müslümanlar fakirler için kurban kestiğinde hor gören o kavim. Tavukları canlı canlı günahları dökülsün diye duvara vura vura öldürmekten çekinmiyor. Huzur İslamda sevgili kardeşim. Allah var, Allah yar Elhamdülillah....
6, Mayıs, 6 Huzur İslam da tarafından cevaplandı
...